Close

Najpopularniejsza kawa to…

Ludzie od stuleci delektują się aromatem i smakiem kawy, czyniąc z jej picia codzienny rytuał. Kto z nas nie lubi być budzonym o poranku zapachem pysznej kawy, a jeżeli jest to kawa z mlekiem to, to dla wielu z nas dzień rozpoczyna się wspaniale. Pomiędzy smakoszami klasycznej małej czarnej i tymi z, którzy dodają mleko trwa odwieczny spór o wyższość jednej nad drugą, tak więc …..

 

… z mlekiem czy bez ?

kawa z mlekiem

To zależy od wielu czynników. Pora dnia, nietolerancje pokarmowe, rodzaj i sposób zaparzenia kawy a nawet nasz humor. Są momenty gdy mamy ochotę na czarną kawę, jak i momenty gdy po głowie chodzi nam pyszne cappuccino, delikatne latte z karmelem, mała czarna z domowej kawiarki. Mnóstwo jest amatorów typowego włoskiego espresso, a są też i tacy którzy wybierają kawę po turecku.

W Polsce jednak króluje kawa z dodatkiem mleka, funkcjonując pod milionem nazw, form i wielkości, w dodatku serwowana o każdej porze dnia – nawet późnym wieczorem. We Włoszech kawę z mlekiem pije się tylko na śniadanie. Tysiące barów rano pracuje na najwyższych obrotach wydając cappuccino i latte macchiato, zwane w niektórych rejonach marocchino. Po obiedzie już nie. W każdym włoskim domu po obiedzie na stół wjeżdża espresso lub kawa z kawiarki, a w restauracji po posiłku, kelner pyta „ile kaw” co jest równoznaczne z „ile espresso”.

 

Czy kawa z mlekiem tuczy ?

Wiele kobiet nurtuje to pytanie: Ile kalorii ma kawa? – Prawie żadnych, a ile z dodatkiem mleka? Wszystko zależy wszystko od mleka i dodatków.

A więc, mleko krowie ma w zależności od procentu tłuszczu od 32kcl do 68 kcl na 100g. Mleko roślinne w zależności od rodzaju, od 25 kcl(kokosowe) do 65kcl (ryżowe).

Tak więc na diecie nie zaszkodzi nam na śniadanie cappucino, lecz 3-4 mleczne kawy w ciagu dnia to już zwyżka kaloryczna, której będąc na diecie trzeba unikać.

łyżeczka cukru

Na diecie warto też wyeliminować różne kawy smakowe. Kawiarnie kuszą nas fantazyjnymi nazwami napojów, a my często zamawiamy duże kawy nie zastanawiając się nawet ile kalorii może się kryć w jednym kubku. Taka przykładowa „karmelowa rozkosz” zawierająca karmel, cukier, mleko i bitą śmietankę może zawierać nawet 500kcal. A wyjście na duże latte z bitą śmietaną i ciastkiem może skończyć się spożyciem nawet 1000 kcal.

Tak więc tuczy nie kawa lecz dodatki.
Sama kawa sprzyja odchudzaniu. Kofeina wpływa na uwalnianie zmagazynowanego w ciele tłuszczu, i już po 10 minutach od wypicia kawy organizm spala ok 13% kalorii więcej, ale aby tak się stało – trzeba się ruszać.

 

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa ?

Każda kawa jest zdrowa, jeżeli pijemy ją z umiarem. Dziś wiemy, że indywidualna reakcja ludzi na kawę jest niezwykle różna, choćby dlatego, że każdy z nas jest inny. Bardzo często pada pytanie czy taka kawa szkodzi na wątrobę, odpowiedź jest dość oczywista – mianowicie w normalnych ilościach – nie. Jeżeli ktoś ma zachowywać „dietę wątrobową” to rzeczywiście powinien się czasowo wstrzymać od kawy z mlekiem, aby dać większą sposobność na regenerację wątroby. Natomiast, jeżeli nie ma przeciwskazań „wątrobowych” kawę z mlekiem można śmiało pić. Oczywiście to do nas należy decyzja, czy do kubka trafi mleko odtłuszczone, czy raczej z dość dużą zawartością tłuszczy. Tak więc dbając o wątrobę kierujmy się po prostu zdrowym rozsądkiem.
Przy wyborze kawy zwracamy uwagę nie tylko na jej walory smakowe, ale również na jej działanie na nasz organizm. O ile pierwszy wybór to sprawa indywidualna, o tyle w kwestii oddziaływania na organizm często kierujemy się zaleceniami lekarzy dietetyków.

Osobom  z nadkwasowością żołądka jest ona zalecana, ponieważ alkalizujące właściwości mleka neutralizują niskie PH kawy zmniejszając w ten sposób działanie drażniące na śluzówkę żołądka.
Uważa się również, że poprzez powstanie w przewodzie pokarmowym kompleksów białek mleka i kofeiny, hamowane jest jej wchłanianie. Nie ma osób uczulonych na kawę z mlekiem, są osoby z nietolerancją laktozy a więc uczulone na mleko krowie.

W dzisiejszych czasach nietolerancje pokarmowe to nie problem i zwolennicy kawy z mlekiem mogą się delektować swoim ulubionym napojem  pijąc cappuccino sojowe, latte ryżowe, kawę z mlekiem migdałowym lub kawę z mlekiem kokosowym ubitym na piankę.

Czy można pić kawę z mlekiem w ciąży? Oczywiście, nie w nadmiarze. Ale jedna kawa dziennie nie zaszkodzi,  szczególnie jeżeli to będzie kawa biała. A co jeżeli lubimy wypić dwa lub trzy cappucino w ciągu dnia?  Kawa zbożowa z mlekiem idealnie zastąpi nam popołudniową kawkę.

 

Jak zrobić kawę z mlekiem – latte (250ml)

Potrzebujesz:

Składniki:

 • 30 ml espresso – świeżo zrobionego
 • 200 ml mleka –  % według uznania
 • 15g gorzkiej czekolady – czyli jedna łyżeczka

Sprzęt:

 • Spieniacz do mleka – możesz wykorzystać Cremaccino z naszego sklepu spieniający mleko na zimno i ciepło.
 • Kafeterkę
 • Szklankę do latte

Instrukcja:

 1. Świeżo zmieloną kawę włóż do kafeterki aby uzyskać wyborne espresso.
 2. Spień mleko, tak aby na jego powierzchni pojawiła się pianka.
 3. Spienione mleko wlewamy do szklanki
 4. Powoli po ściance dolewaj kawę.
 5. Posyp czekoladą po spienionej powierzchni.
 6. I oto nasze piękne 3 warstwowe latte.

 

Zostaw komentarz

Imię
Adres email
Url strony
Komentarz